Psycho - Rozważania

Psychologiczne wątki "po ludzku"

 PODCAST PRZY SOBIE STAŃ

Logo w postaci trzech okręgów z napisaem Przy Sobie Stań w środkuLogo Przy Sobie Stań
18 listopada 2022

Odcinek #6, sezon 2 Kiedy mózg krzyczy "stooop!" - o przebodźcowaniu słów kilka.

Dźwięk za dźwiękiem, migające diody, z upału do klimatyzacji albo z mrozu do nagrzanego pomieszczenia. Reklama pogania reklamę, a tę popycha informacja - ważna informacja! I kolejna, i kolejna, i kolejna... A tu jeszcze kilka rzeczy nieskreślony z listy "to do", 8 połączeń nieodebranych, 5 smsów i jeszcze kilka powiadomień z WhatsAppa, Messengera, Facebooka, Instargama i TikToka. O i jeszcze coś w Twittera. Obiad oczywiście właśnie się gotuje, a pralka za 5 minut skończy swój cykl (...)

Mogłabym tak dalej, ale chyba już wiesz o co chodzi... O przebodźcowanie. Nasze mózgi jeszcze nigdy nie były tak poważnie obciążone, a wydaje się, że niewiele osób w ogóle się przy tym zatrzymuje. No właśnie... zatrzymuje. A można? A jak? Co się wtedy wydarzy? Nic? Na pewno?

M. in. właśnie o powyższym rozmawiamy w tym odcinku.

Zapraszamy do wysłuchania, a poniżej obiecane ćwiczenie :)

A&H

Uważne jedzenie rodzynki

Zacznij od przygotowania sobie jednej rodzynki. Jeśli wolisz - może to być inny mały owoc (lub jego cząstka). Wszystkie etapy tego ćwiczenia wykonuj powoli, dając swoim zmysłom czas. Bądź ciekawa/y jak dziecko, nieosądzająca/y. Upewnij się, że masz wolnych kilka(naście) minut i nikt nie będzie Ci przeszkadzał.

Weź do ręki swoją rodzynkę. Połóż ją na dłoni lub trzymaj w palcach i dokładnie obejrzyj. Zaobserwuj fakturę i kolor. Zauważ, gdzie się błyszczy, a gdzie jest matowa. Zwróć uwagę na wszystkie myśli i uczucia, które się w Tobie pojawiają. Niczego nie oceniaj, pozwól swoim myślom i emocjom po prostu być.

Następnie dotknij, pogłaszcz i pomacaj rodzynkę. Jeśli chcesz - możesz zamknąć oczy. Zauważ czy jest ona miękka, czy twarda; gładka czy chropowata. Miła dla Ciebie w dotyku, czy wcale nie. Baw się tym dotykiem.

Kiedy już dokładnie poznasz rodzynkę w swoich dłoniach - koncentrując się na ruchu ręki - podnieś ją do ucha. Trzymając blisko - obracaj lekko naciskając. Wsłuchaj się w subtelne dźwięki, jakie się przy tym pojawiają.

Teraz świadomie powąchaj swój owoc. Sprawdź jaki dociera do Ciebie zapach. Zwracaj cały czas uwagę na swoje emocje i myśli, ale ich nie oceniaj. Niech po prostu będą.

Teraz włóż rodzynkę do ust. Najpierw potrzymaj ją chwilę językiem przy podniebieniu. Obserwuj wszystkie reakcje, jakie rodzynka wywołuje w Twoich ustach. Zacznij badać ją językiem. Jak ją czujesz? Poczuj smak jakiego doświadczasz, zanim jeszcze ją rozgryziesz. Następnie umieść ją między swoimi zębami. Przytrzymaj przez chwilę i zobacz jakie to uczucie. Obserwuj siebie.

Teraz zaciśnij zęby, ale tylko raz. Obserwuj, co się dzieje. Poczuj pojawiające się wrażenia. Bądź z tym doświadczeniem, z rodzynką rozgniecioną zębami oraz reakcją swoich ust i swojego umysłu. Ponownie sprawdź smak.

Kiedy Twoja rodzynka się już rozpadnie - połknij ją. Zaobserwuj odruch przełykania. Zwracaj uwagę na to, jak zmieniają się odczucia w Twoich ustach. Pożegnaj się z rodzynką, kiedy będzie wędrować w dół Twojego przewodu pokarmowego.

Daj sobie jeszcze kilka chwil na obserwację emocji, myśli i doświadczeń z ciała. Sprawdź jakie to dla Ciebie było - uważnie zjeść rodzynkę :)

📩 Jeśli podobają Ci się nasze podcasty – subskrybuj kanał Przy Sobie Stań 

🙏 Możesz też wspierać naszą rozgadaną twórczość na Patronite.pl  lub na BuyCoffe.to

📧 Napisz do nas jeśli chcesz żebyśmy poruszyły jakiś ważny  DLA CIEBIE temat z dziedziny psychologii, psychoterapii czy rozwoju osobistego 😀

Polityka prywatności

Regulamin i warunki uczestnictwa

© 2023 Przy Sobie Stań. Wszelkie prawa zastrzeżone.

Logo Facebooka
Logo Spotify
Logo Instagrama
Logo YouTube